Završila treća Rock&Off turneja – još jedna potvrda važnosti nezavisne glazbene scene

Treću godinu za redom, nominirani i dobitnici u kategoriji Veliki prasak Rock&Off nagrade, uputili su se na turneju po hrvatskim gradovima. Turneja je započela krajem srpnja i opet dokazala važnost nastupa uživo kao i važnost predstavljanja bendova po hrvatskim gradovima koji uvijek rezultiraju stvaranjem nove publike.

„Meni je bilo super, baš sam uživala! Jan na gitari i ja smo se zabavljali i nadam se da se i publika zabavila. Ideja Rock&Off turneje mi je više nego super, 'respectam' činjenicu da se nas izvođače želi prikazati diljem Hrvatske – jako je bitno nastupati, da nas ljudi čuju jer se tako stvara publika. Možemo biti zahvalni na toj prilici“ rekla je Miach nakon ovogodišnjeg nastupa na Touru.

OVDJE POGLEDAJTE ROCK&OFF TOUR 2023. AFTERMOVIE

„Nagrada Rock&Off dodjeljuje se već pet godina i u tih pet godina sustavnim radom pokušava dati širu vidljivost nezavisnoj glazbenoj sceni, ojačati je i pokazati njenu važnost. Organizatori od prve godine stvaraju nagradu, ali i platformu koja je do sada iznjedrila Rock&Off Internet Radio, Skener, jedan od najvećih glazbenih kvizova u Hrvatskoj, Malu školu novinarstvaRock&Off turneju i Rock&Off glazbeni kamp za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi“, izjavili su organizatori.

Ovom turnejom izvođači dolaze u manje gradove u Hrvatskoj u kojima definitivno postoji potreba i želja za ovakvim koncertima/žanrovima.

Miach u Zadru, Foto: Filip Kovačević

Ove godine turneji su se pridružili Djeca!, Tidal Pull i Miach, dok se Eliot Alma i Hram nisu mogli odazvati sudjelovanju na Touru. Treća Rock&Off turneja započela je 27. srpnja nastupom zagrebačke Djece! na Motovun Film Festivalu u Delnicama, a nastavila 22. kolovoza u Opatiji, nastupom Tidal Pulla na Liburnia Film Festivalu.

31.8. nastupili su Djeca!, a 1.9. Tidal Pull u Klubu Elephant u Varaždinu; 8.9. u Zadru u Centru za kreativne industrije nastupili su Djeca! i Miach, a 9. rujna, Tidal Pull je nastupio u klubu A3 u KninuRock&Off turneju zatvorili su Djeca! nastupom u Makarskoj 22. rujna i Miach koncertom u Koprivnici u klubu Funk 23. rujna.

U dvije prethodne godine, turneja je posjetila 16 gradova i privukla je preko 3000 ljudi, a svi izvođači su bili puni hvale za turneju u gradovima u kojima do sada nisu imali prilike svirati, pogotovo u pandemijskim vremenima. Dobra praksa nastavila se i ove godine. Rock&Off tour sada na svom popisu ima 23 hrvatska grada i još više nezaboravnih dojmova izvođača: „Svi nastupi na Rock&Off turneji su bili sjajni, što se tiče recepcije publike i nas što se tiče izvođačke spremnosti. Dali smo sve od sebe, uživali smo u svakoj sekundi, svugdje je bio topao prijam publike što nas je jako bodrilo iz svirke u svirku. Mislim da Rock&Off turneja pridonosi koliko bendovima, toliko i manjim gradovima i manjim klubovima te da potiče razvoj alternativne scene što doprinosi većoj koheziji na alternativnoj sceni u Hrvatskoj“ rekao je bubnjar Tidal Pulla, Borna Šućurović.

Djeca! u Zadru, foto: Filip Kovačević

S njim se, kad je u pitanju razvoj alternativne scene u manjim gradovima, slaže Matija Miličević-Gregov iz kninskog kluba A3„Najpozitivnija stvar je što Rock&Off u Knin dovodi mlade neafirmirane bendove, što je predivna prilika za njih, da sviraju pred brojnom publikom, ne samo kod nas u A3, već i u drugim gradovima koji cijene alternativnu glazbu. Nama je uvijek drago primiti i ugostiti nove bendove koji su željni dobre svirke i publike“. Slična atmosfera vlada i u Zadru: „Izuzetno mi je drago da smo mi kao Urbofon, novi koncertni program u Zadru, mogli ugostiti Rock&Off turneju. O turneji sve najbolje jer se ti mladi ljudi putem nje imaju priliku predstaviti u drugim gradovima. Miach i Djeca! Su probili led u Zadru i neka tako nastave i dalje“, zaključila je Maja Milin, kreativna direktorica programa Urbofon Live u Zadru.

Tidal Pull u Kninu, foto: Filip Kovačević

Pokretač Rock&Off nagrade je Hrvatsko Društvo Skladatelja, a koproducenti su Tvornica kulture i Unison, uz Iskon kao glavnog sponzora.

Rock&Off Tour organizira Unison dok su suorganizatori festivali i klubovi gdje su nastupili nominirani izvođači za kategoriju Veliki prasak godine Nagrade Rock&Off. Turneja je sufinancirana od strane Ministarstva kulture i medija RH.

Veselimo se turneji dogodine, a uskoro stižu detalji o šestoj po redu dodjeli, za nezavisnu scenu, najvažnije glazbene nagrade u Hrvatskoj.