Šaroliko društvo u borbi za Veliki prasak godine

Interesantna konkurencija za Veliki prasak godine uključuje izvođače koji su u 2023. godini osvježili rock&off glazbenu scenu – to su Groovetastic, IDEM, TV EYE, Zimizelen i Živa. Tko će postati Veliki prasak otkrit će se na šestoj dodjeli nagrada Rock&Off 2. veljače u zagrebačkoj Tvornici kulture.

Groovetastic

Funky, disko, groove i ritam koji te diže najjednostavniji je opis onoga što Groovetastic rade. Davor Devčić, Anđelko Preradović i pjevačica Sabina Špoljar fantastični su trojac koji ove godine izbacuje čak pet pjesama od kojih se singlovi “Moje stanje ljubav je” i “Ostani samo ti” ne skidaju s radijskih top lista.

IDEM

Kantautor Antun Aleksa objavljuje svoj prvijenac “poyy” kao izvođač pod imenom IDEM. Talentirani multi instrumentalist svira i pjeva u bendovima Porto Morto, JeboTon Ansambl i Trophy Jump. Samo 25 minuta na albumu bilo je dovoljno da Antun okupi zadivljujući broj fanova koji nastavlja rasti. Univerzalni tekstovi u kojima se velik broj mladih može pronaći te ljetni prizvuk ostavljaju dojmljiv trag na domaćoj indie sceni.

TV EYE

Pravi rock and roll iz garaže TV EYE dovodi na streaming servise i dokazuje da rock nije mrtav, baš naprotiv. Frontman benda je publici već poznat glumac Miran Kurspahić. Čak 11 pjesama našlo se na njihovom prvijencu „Kick It Out“ s kojim su osvojili ljubitelje rocka te zapalili zagrebačku Tvornicu.

Zimizelen

Mladi riječki glazbenik Vinko Ergotić pod imenom Zimizelen iz bendova Heroina i Nellcote prelazi u samotnjačke kantautorske vode. Solistički prvijenac na hrvatskom jeziku objavljuje pod imenom „San na uzici“. Svojom posebnom bojom glasa uz zvuk gitare slušatelje odvodi u bajkovit zimski ugođaj s psihodeličnim prizvukom.

Živa

S daleke australske obale, Živa, publici poznata pod imenom Lucija Ivšić, jedna od članica grupe Punčke, krenula u nove glazbene vode sa istoimenim albumom. Fuzija elektroničke glazbe i slavonskih napjeva te dvojezične pjesme samo su neka od iznenađenja mlade autorice čiju glazbu prati i zanimljiva vizualna pozadina.

Marta Petak

Tekstovi koji predstavljaju nominirane izvođače u devet kategorija šeste nagrade Rock&Off djelo su polaznika treće Male škole Rock&Off novinarstva, dijela sve šire Rock&Off platforme koja, osim dodjele Nagrade, okuplja projekte Skener, Radio, Tour i Kamp, kako bi dodatno popularizirala Rock&Off scenu i njene vrijedne sudionike.