MUZIČKI BIENNALE ZAGREB DO SADA U ZNAKU RAZNOLIKIH KONCERATA, DOMAĆIH SKLADATELJA, PLESA, OTKUCAJA SRCA I ŠAHA

PRVI BLOK MBZ-a GOTOV, NASTAVLJAMO U SVIBNJU!

Online koncertom Ansambla studenata Muzičke akademije za Novu glazbu – ASMANGU 22. travnja zatvoren je prvi blok "Continuum Nr. 1 – Furioso!" 31. muzičkog biennala Zagreb. Koncerti, izložbe, instalacije, radionice za djecu i proslave važnih obljetnica – sve je to obilježilo prvi, od ukupno četiri programska bloka ključnog domaćeg festivala suvremene glazbe.

Zagrebački solisti

Svoj 60. rođendan Muzički biennale Zagreb otvorio je predbiennalskim programom 9. travnja, a svečanim koncertom Zagrebačkih solista u Hrvatskom glazbenom zavodu 18. travnja i službeno je krenulo ovogodišnje izdanje MBZ-a unatoč svim preprekama koje su pogodile domaću i svjetsku glazbenu scenu. Prvi biennalski blok obilježili su, među ostalim, i online koncerti austrijskog Black Page Orchestra i slovačkog ansambla Quasars, kao i recitali pijanista Ivana Batoša te orguljaša Katarine Javore i Pavla Mašića.

Cantus Ansambl i Black Page Orchestra

Gordan Tudor, Helena Skljarov, Ivana Kiš, Marko Slaviček, Mladen Tarbuk, Davorin Kempf, Frano Đurović i Davor Branimir Vincze samo su neki od naših skladatelja koji su svoja djela imali priliku predstaviti publici, a organizatori MBZ-a s veseljem najavljuju nove praizvedbe koje će publika imati priliku poslušati u narednim mjesecima. Vrhunski glazbenici predstavili su šaroliku paletu djela, a Cantus Ansambl, koji je izniknuo upravo na MBZ-u proslavio je svoj veliki, 20. rođendan. Sve online koncerte i dalje možete pogledati na YouTube kanalu MBZ-a.

Kelemenov pozdrav svijetu

U sklopu ovogodišnjeg Muzičkog biennala Zagreb u Etnografskom muzeju otvorena je i izložba Kelemenov pozdrav svijetu. Izložba je nastala u suradnji sa Zavičajnim muzejom Slatina, a MBZ time odaje počast svom utemeljitelju, Milku Kelemenu. Svi zainteresirani mogu posjetiti izložbu do 9. svibnja u radno vrijeme Etnografskog muzeja. Zanimljivu instalaciju Bojana Gagića pod nazivom Dvije sekunde možete pogledati još sutra u Ilici 77, dok instalaciju pod nazivom Heart Tube umjetnika Vitra Drinkovića možete pogledati u Francuskom institutu do 3. svibnja.

Bojan Gagić: Dvije sekunde

Mjerama i kompliciranim uvjetima za organizaciju unatoč, umjetnička ravnateljica Margareta Ferek-Petrić zajedno s cijelim organizacijskim timom MBZ-a uspjela je kreirati i organizirati maštovit i raznovrstan program festivala koji se nastavlja već 11. svibnja fuzijom festivala Jazz.hr/proljeće i MBZ open air koncerata. Ubrzo nakon toga, 27. svibnja kreće drugi blok Muzičkog biennala Zagreb pod nazivom “Shifting”.

Autor fotografija: Matej Grgić i Vedran Metelko

Cijeli program Muzičkog biennala Zagreb možete pogledati OVDJE.

Fotografije predbiennalskog programa i prvog bloka MBZ-a možete preuzeti OVDJE.