Kreće glasanje za Porin – od sutra novitet – nulti krug u kategoriji pjesma godine!

Dodjela 31. Porina, najvažnije glazbene nagrade, održat će se u subotu, 23. ožujka 2024. u HoB-u (bivša City Plaza, Slavonska avenija 6). Do tad nas očekuje glasanje i to od ove godine u čak tri kruga!

Uz uobičajeni prvi i drugi krug, novitet od ove godine je nulti krug glasanja u kategoriji Pjesma godine za koju konkurira čak 395 prijavljenih pjesama! „Ovaj krug će se održati samo u kategoriji Pjesma godine. Glasači će od svih ponuđenih prijava dati svoj glas za 10 prijedloga, a njih 20 s najvećim brojem glasova ulazi u konkurenciju za prvi krug“, pojasnila je Ivana Martinac, Glavna tajnica Porina.

Nulti krug u kategoriji Pjesma godine započinje sutra, 24. siječnja i traje do petka, 26. siječnja, a odmah nakon toga, u ponedjeljak 29. siječnja započinje prvi krug glasanja u svim kategorijama.

To nisu svi noviteti ovogodišnje dodjele glazbene nagrade Porin, ima ih još nekoliko:

• Ukinuta su zatvorena glasačka tijela za klasiku, jazz, aranžman itd. Od ove godine svaki glasač smije glasati u kategoriji koja ga zanima, ali sveukupno u 15 kategorija: za prve tri kategorije (album godine, pjesma godine, novi izvođač) plus još 12 po izboru
  • Novost je i da je ukinuta kategorija Najbolji tematsko-povijesni album, kao i Najbolji album pop-folklorne glazbe
  • Uveden je EP (Extended play) u žanrovske kategorije (izuzev kategorija Album godine, Najbolji koncertni album, Najbolji album za djecu, Najbolji album raznih izvođača, Najbolji album jazz glazbe i Najbolji album klasične glazbe) pod uvjetom da ima minimalno četiri snimke iz izborne godine i minimalno jedanaest minuta trajanja. EP izdanja ne mogu konkurirati za album godine.

Sve detaljne informacije o izmjenama unutar kategorija, dostupne su u dokumentu Kategorije nagrade Porin (objavljeno na službenim stranicama Porina); a sve ostale informacije o novostima u ovogodišnjem Porinu dostupne su u Pravilniku glazbene nagrade Porin koji je također objavljen na službenim stranicama Porina.

Utemeljitelji glazbene nagrade Porin su HDS – Hrvatsko društvo skladatelja, HRT – Hrvatska radiotelevizija i HGU – Hrvatska glazbena unija.

Novosti o Porinu, dodjeli i novostima možete pratiti na službenim stranicama i društvenim mrežama:

Web: porin.org

Facebook: facebook.com/PorinHR